طرح موضوع

این چالش در یک همکاری مشترک بین شرکت هم آوا و ستاد توسعه علوم و فناوی های شناختی، با هدف بهره مندی از ظرفیت کشور در حوزه داده کاوی و پردازش ماشین از یک سو و علوم شناختی از سوی دیگر و به منظور ایجاد فرصتی برای خلق و توسعه بازارهای دانش بنیان جدید، برگزار می گردد.

با توجه به اینکه امروزه در کشور افراد توانمندی در حوزه پردازش داده و یادگیری ماشین وجود دارند، از یک سمت با حجم وسیعی از توانمندی‌ها و پژوهش‌ها در این زمینه روبرو هستیم و از سوی دیگر افراد خبره شناختی وجود داشته و با جا افتادن این شاخه از علم در کشور تعدادشان رو به افزایش است. این نیروی انسانی عظیم را می‌توان با طرح مناسب موضوع به سمت حل مسائلی برد که زمینه کاربرد و بازار وسیعی دارند. هدف خاص ما در این چالش حل مسائلی است که از ترکیب داده‌های بزرگ، یادگیری ماشین و علوم شناختی حاصل می شود.

از این نکته نمی‌توان غافل شد که داده‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی روزانه در حال افزایش هستند و در تمام دنیا بازار استفاده از آنها حجم قابل توجهی دارد. مثال‌های متعددی از این دست موضوعات وجود دارد. برخی از آنها همانند ترجمه‌های ماشینی یا یادگیری عمیق بدون در نظر گرفتن شاخصه‌های شناختی و تنها متکی بر روش‌ها و الگوهای یادگیری ماشین انجام می‌شود و کیفیت خروجی نیز قابل عرضه است. یکی از اهداف ما ترکیب این مسائل با علوم شناختی در جهت ارتقاء نتیجه است. این چالش فرصتی برای متخصصین حوزه پردازش داده و علاقه مندان به علوم شناختی است تا ورودی خلاقانه به حل مسائل بازار داشته باشند.

در این چالش به تفسیر شناختی نتایج تحلیل هوشمند دادگان پرداخته می شود، تا بتوان کیفیت سرویس‌ها و محصولات موجود را ارتقا داد یا محصولات و خدمات جدیدی ایجاد نمود که ارزش اقتصادی آن مورد توجه بخش‌های مختلف صنعت و جامعه بوده و به مدد آن به درک بهتری از مسائل اجتماعی اقتصادی، فرهنگی رسید.

مراحل چالش:

• پیش رویداد
در تاریخ اول آبان 98 برگزار خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام برای شرکت در پیش رویداد لطفا به این لینک مراجه کنید.
• ارائه پروپزال
برای ارائه پروپوزال به انتهای صفحه مراجعه کنید. مهلت ارسال پروپوزال بیست و پنجم آبان 98 است.
• رویداد
از میان پروپوزال های ارسال شده تعدادی برگزیده و برای شرکت در رویداد دو روزه هفت و هشت آذر 98 دعوت خواهند شد.
• اختتامیه
در مراسم اختتامیه تیم ها راه حل های خود را ارائه می دهند و تیم های برتر توسط داوران انتخاب خواهند شد. تاریخ مراسم اختتامیه در طی رویداد اعلام خواهد شد.

بانک دادگان در دسترس
دادگان زير شامل هیچگونه اطلاعات شخصی از مشتریان نبوده و توسط شرکتهای تامین کننده داده، به صورت ناشناس منتشر شده اند.

جزئیات

معیارهای ورود تیم‌ها به چالش
• داراي اعضاي مسلط به حوزه علوم داده و داده كاوي هوشمند باشد. بديهي است تيم هاي بين رشته اي و آشنا با علوم شناختي مرجح هستند.
• دادگان را به انتخاب خود و يا از داده هايي كه از طريق سايت در دسترس است انتخاب کنند.
تيم های شركت كننده
شرکت‌های دانش بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، مخترعان و گروه های دانشجویی می‌توانند در این چالش شرکت کنند.
فرایند ارزیابی تیم ها
• گزارش ارائه شده بایستی از متدولوژی مناسب علمی برخوردار باشد.
• اثربخشی نتایج از یک یا چند منظر زیر باعث کسب امتیاز بیشتر خواهد شد: - اقتصادی و کارآفرینی - راهبردی - دانش و فناوری - برتری نسبت به راه حل‌های موجود.
• نوآوری از منظر متدولوژی یا تعریف مسأله موجب کسب امتیاز بیشتر خواهد شد.
زمان بندی
28 مهر 98 پایان مهلت ثبت نام
01 آبان 98 پیش رویداد
25 آبان 98 مهلت ارسال پروپوزال
7و8 آذر 98 رویداد و کارگاه ها
جوایز
همراه جوایز نقدی 60، 50، 40، 30، و 20 میلیون تومانی به تیمهای برنده و امکان ورود دو تیم منتخب به برنامه پرورش کسب و کارها در هم‌آوا

ثبت نام در پیش رویداد

شرکت‌کنندگان می توانند برای ثبت نام در پیش رویداد، حداکثر تا تاریخ 28 مهر 98 از طریق لینک زیر اقدام نمایند.
علاقه مندان می‌توانند در صورت داشتن هرگونه پرسش از طریق ایمیل cdm@www.hamava.ir با ما در ارتباط باشند.
همچنین با عضويت در كانال تلگرامي "داده كاوي هوشمند به توان شناختي" از اخرين اخبار چالش با خبر شوید و با عضویت در گروه تلگرامی "هم تيم يابي، چالش داده كاوي هوشمند بتوان شناختی" با سایر شركت كنندگان و علاقمندان در ارتباط باشید..

برگزارکنندگان و حامیان

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی - از برگزارکنندگان چالش
ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، برگزارکننده
شرکت هم آوا، برگزارکننده
شرکت هم آوا، برگزارکننده
ستاد توسعه فناوری های حوزه ی اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، حامی
ستاد توسعه فناوری های حوزه ی اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، حامی
فروشگاه اینترنتی دیجیکالا، حامی
پایگاه خرید و فروش دیوار، حامی

فرم ارائه پروپوزال

برای ارسال پروپوزال ابتدا فایل قالب پروپوزال را از آدرس زیر دانلود کنید و پس از تکمیل، آن را به PDF تبدیل و از طریق فرم زیر ثبت نمایید.

(توجه: مهلت زمانی ارسال پروپوزال ها تا ساعت ۲۴ روز ۲ اذر می باشد)

دریافت فایل پروپوزال
مشخصات درخواست کننده: