کارخانه نوآوری "هم آوا" > معرفی کارخانه نوآوری آزادی

کارخانه نوآوری آزادی

تهران با زیرساخت و امکانات مناسب، برای تبدیل شدن به شهری کاملا هوشمند، نیازمند محیط و ساختای جدید داشته که توانایی هماهنگی با سرعت تغییرات فناوری را داشته باشد.

استارت آپ ها به عنوان یکی از عناصر مهم زیست بوم نوآوریی و کارآفرینی همواره به دنبال محیطی پویا، خلاق و یکپارچه می باشند.

تهران با زیرساخت‌ها و امکانات مناسب، برای تبدیل شدن به شهری کاملا هوشمند، نیازمند محیط‌ و ساختاری جدید داشته که توانایی هماهنگی با سرعت تغییرات فناوری را داشته باشد. استارت‌آپ‌ها به عنوان یکی از عناصر مهم زیست بوم نوآوری و کارآفرینی همواره به دنبال محیطی پویا، خلاق و یکپارچه برای دسترسی به سرمایه‌های دانشی، نمادین، اجتماعی و اقتصادی برای توسعه و رشد سریع و رسیدن به اهداف خود هستند. در شهریور سال 1396 شرکت هم آوا با پشتوانه سال‌ها فعالیت شرکتهای هم گروه در این حوزه شامل آواتک، آواگیمز، شزان، زاویه، نوآوردگاه و نوآوا ایده طراحی و ساخت محلی برای تجمیع این زیست بوم را شروع نمود.با جستجوی فضاهای مناسب برای این نوع فعالیت، کارخانه ای متروک در نزدیکی میدان آزادی تهران انتخاب و پس از مطالعات لازم، عملیات مرمت آغاز و اولین کارخانه نوآوری در بستر کارخانه الکترودسازی آما که به علت مسایل زیست محیطی به خارج از تهران منتقل شده بود، متولد شد.این پروژه، ایران را به عنوان پیشرو در طراحی محیط‌های قدیمی و تبدیل آن برای کسب و کارهای جدید و نوآور منظور نمود. کارخانه نوآوری آزادی، بزرگ‌ترین مرکز استقرار استارت‌آپ‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا درفضایی به مساحت ۱۸هزار و پانصد متر مربع در غرب پایتخت واقع شده است. موقعیت جغرافیایی ویژه این منطقه و دسترسی های مناسب به شبکه حمل و نقل عمومی، نزدیکی به دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنین مجاورت با فرودگاه مهرآباد و ایستگاه مترو از جمله مزایای این محل محسوب شده و حضور دانشجویان، فارغ التحصیلان و نخبگان را در این محل تسهیل می کند.

کارخانه نوآوری با دارابودن 10 سوله به مساحت 10هزار مترمربع و همچنین 4500 مترمربع ساختمان اداری و ایجاد واحدهای خدماتی شامل فضای کاری مشترک، اتاق جلسات متعدد، سالن همایش، باشگاه ورزشی، رستوران و کافی شاپ، محلی مناسب برای تمرکز استارت‌آپ‌های کشور و شرکتهای سرمایه گذار خطرپذیر است. همچنین با استقرار تابلوی معاملات بورس در برج نوآوری، امکان ارزش گذاری استارت آپها و ورود به بازار بورس مهیا خواهد شد. سوله‌های این کارخانه نیز با توجه به نیاز مراکز نوآوری مستقر در آن، بازسازی و تغییر داده شده است.

در تابستان ۹۷ و در راستای ماموریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارخانه نوآوری به پروژه ملی تبدیل و به عنوان اولین شعبه پارک فناوری پردیس معرفی شد تا عناصر وجودی این زیست بوم به سمت کامل شدن سوق پیدا نماید.